تبلیغات

در تاریخ 23 ژوئن 2014 توسط

 کامکارها ˝ایوان مدائن˝ را بازسازی کردند

 خانواده کامکارها با تدارک دیدن ضیافتی از موسیقی فارسی و کردی، در شامگاه پنجم و ششم تیرماه در برج میلاد به دیدار دوستداران‌شان رفتند.
پیش از شروع اجراها، ارسلان کامکار به حاضران خیرمقدم گفت و کنسرت را به روان استاد موسیقی ایران، محمدرضا لطفی، تقدیم کرد.

سپس صبا کامکار از پیوستن افراد جدید به گروه کامکارها خبر داد و گفت: طی این مدت چند خواهر و برادر جدید به جمع‌مان اضافه شدند که در تمام مدت بیماری اردوان در کنار خانواده بودند. من همچنین از پرسنل بیمارستان فرمانیه که با تلاش‌هایشان اردوان را به جمع ما برگرداندند تشکر می‌کنم.

بخش نخست برنامه به قطعات فارسی اختصاص داشت که آغازگر این بخش قطعه “یار مرا” با غزلی از مولانا و آهنگی از ارسلان کامکار بود که با آواز ارسلان و هانا کامکار اجرا شد.

ایوان مدائن” نام دومین قطعه این بخش بود. شاید مشکل می‌شد حدس زد که قصیده معروف و سخت خاقانی، که همه ما در کتاب‌های فارسی مدرسه با آن آشنا شده بودیم، به این شکوه و زیبایی در کنار موسیقی حماسی هوشنگ کامکار بنشیند و با صدای ارسلان و صبا اینگونه پرطنین و کوبنده فکرمان را به لرزه بیندازد: هان ای دل عبرت بین از دیده نظر کن هان/ ایوان مدائن را آیینه‌ی عبرت دان/ این است همان ایوان کز نقش رخ مردم/ خاک در او بودی دیوار نگارستان/ این است همان درگه کورا ز شهان بودی/ دیلم ملک بابل، هندو شه ترکستان…

“منظومه مولانا” آهنگ بعدی بود که ارسلان و صبا با هم‌صدایی دیگر اعضا آن را اجرا کردند. این قطعه یکی از ساخته‌های به یادماندنی و بی‌نظیر هوشنگ کامکار است و تنظیمی دیگر از قطعه ارکسترالی است که در سال 2009 به مناسبت هشتصدمین سال تولد مولانا با صدای علیرضا قربانی و به همراه ارکستر سمفونیک شهر دوسلدورف آلمان با هم‌آوایی یک گروه کر 50 نفری به رهبری ارنست فون مارشال اجرا شد و بسیار مورد توجه و تحسین قرار گرفت. اشعار این قطعه طولانی برگرفته از چندین غزل مولاناست که تنها به مطلع آنها اشاره می کنم: خوش خرامان می‌روی ای جان جان بی من مرو/ بی همگان به سر شود بی تو به سر نمی شود/ با من صنما دل یکدله کن/ حیلت رها کن عاشقا دیوانه شو دیوانه شو/ من طربم طرب منم زهره زند نوای من/ ای عاشقان ای عاشقان هر کس که بیند روی او/ گر جان عاشق دم زند آتش درین عالم زند…

“زمستانِ” اخوان ثالث با آهنگی از ارسلان کامکار پایان بخش قسمت اول برنامه بود که این قطعه نیز کاری منحصربفرد از آب درآمده بود. معمولا آهنگسازانی که طی سال‌های اخیر از شعر نوی فارسی در آثارشان استفاده کردند به سراغ اشعار کوتاه رفتند یا بخشی از شعر را برگزیدند، اما در این اثر، شعر زمستانِ اخوان به طور کامل خوانده شد و تکرار برخی از بندهای شعر در مقام ترجیع بند نیز شکوه خاصی به این قطعه بخشیده بود: مسیحای جوانمرد من ای ترسای پیر پیرهن چرکین/ هوا بس ناجوانمردانه سرد است آی/ دمت گرم و سرت خوش باد/ سلامم را تو پاسخ گوی در بگشای…

بخش دوم برنامه به اجرای قطعات کردی اختصاص داشت که با صدای بم و محزون بیژن کامکار اجرا شد. این قطعات شامل قطعات محلی کرمانجی، اورامی و سورانی بود که بیشترشان مثل قطعه “قاسم خان” و “کابوکی” برای حضار شناخته شده بودند و با ریتم تند و نشاط آورشان شور و هیجانی دوچندان به جمعیت سالن بخشیده بودند.

در قطعه “ورد خوانی” بیشتر اعضای گروه در کنار بیژن بندهایی از شعر را تک خوانی کردند.

در کنسرت 5 و 6 تیرماه بیژن، پشنگ، قشنگ، ارژنگ، ارسلان، اردشیر، اردوان، هانا، صبا، نیریز، سیاوش، سهراب، بهار و شهریار کامکار در کنار مریم ابراهیم‌پور، احسان امامی، کامران احمدی، آوا رستمیان و امیرناصر رنجبر هنرنمایی کردند. این کنسرت به همت موسسه فرهنگی هنری ققنوس به مدیریت محمدحسین توتونچیان برگزار شد.

تبلیغات

کانال تلگرام شیرازسانگاز آخرین آهنگ ها بهره مند شوید...

تبلیغات

کانال تلگرام شیراز سانگ