تبلیغات

در تاریخ 27 آوریل 2013 توسط

 

 

علی رهبری از پازل باند ، آلبوم جدیدشان و همکاری با محسن یگانه می گوید / تنظیم بیت آخر نوازنده های ترک را به وجد آورد

 

برای دیدن تمام متن به ادامه مطلب بروید

  ۲-۳ سالی است که افرادی که پیگیر موسیقی پاپ و آخرین کارهایش هستند ، با پازل باند آشنایی دارند . گروهی که ابتدا سه جوان آن را تشکیل دادند و با کارهای قابل دفاعشان ، تحسین دوستداران موسیقی را برانگیختند . علی رهبری و آرین بهاری و مهران عباسی زودتر از آنچه تصورش را می کردند به جایگاهی معتبر در موسیقی ( البته موسیقی زیرزمینی ) رسیدند و کارهایشان با استقبال مخاطبان موسیقی مواجه می شد . همین کیفیت بالای کارها باعث شد محسن یگانه در پروسه تولید “حباب” به سراغشان برود . مهران عباسی در کنار محسن یگانه بخش عمده ای از تنظیم کارها را بر عهده گرفت

. از آن طرف ، محسن یگانه تنظیم قطعه ای که خودش بارها از علاقه اش به آن صحبت کرده است را به علی رهبری و آرین بهاری سپرد . “بیت آخر” سورپرایز بزرگ محسن یگانه بود و تحسین اهالی موسیقی را برانگیخت . محسن یگانه در مصاحبه ای که با او پس از انتشار حباب داشتم ، در مورد علی رهبری و آرین بهاری گفت : ” ریسکی که خیلی ها می گفتند نه ولی شک نداشتم که جواب میده ” . حال پای صحبتهای علی رهبری نشستیم . خواننده و تنظیم کننده ی گروه پازل که به تازگی مجاز شده اند و انتظار انتشار آلبومشان را می کشند . اولین و مفصل ترین مصاحبه این موزیسین جوان و آینده دار را از دست ندهید .

علی رهبری به عنوان اولین سوال کمی از خودت بگو .

متولد ۱۳۶۲ و بچه ی تهران هستم . موسیقی را بطور حرفه ای از ۱۲ سال پیش شروع کردم . ساز تخصصی ام هم پیانو و گیتار است .

از پازل باند بگو .

پازل باند تقریبا از ۲ سال پیش استارتش خورده شد . من و آرین بهاری و مهران عباسی اعضایش بودیم . بعد از آلبوم “حباب” محسن یگانه تصمیم گرفتیم اگر قرار باشد پازل باند کاری را با همکاری مهران عباسی پخش کند ، کار به صورت فیت باشد ؛ نه اینکه بصورت سه نفری در قالب یک گروه کار کنیم .

در واقع مهران عباسی به صورت مستقل کار می کند .

بله . مهران مستقل شده است و کارهای پازل باند توسط من و آرین بهاری انجام می شود .

علی رهبری بین تنظیم و خوانندگی کدام را ترجیح می دهد ؟

حقیقتش را بخواهی من از ابتدا خوانندگی را از بچگی و دوران نوجوانی دوست داشتم . ولی خب به ساز هم علاقه داشتم و با اُرگ و پیانو شروع کردم و وقتی استارت نوازندگی را زدم ، متوجه شدم به این کار خیلی علاقه دارم . همین علاقه ی شدید باعث شد که وارد دنیایش بشوم . تصمیم گرفتم که تا در مقوله تنظیم و نوازندگی به مرحله ی حرفه ای و مناسبی نرسیدم ، دست به پخش کاری نزنم . اوایل چند کار را پخش کردیم اما وقتی به آن مرحله رسیدیم ، کارهای بیشتری را با تنظیم خودمان و صدای من پخش کردیم .

 از آلبوم مجازتان بگو . در چه مرحله ای قرار دارد ؟

اکثر کارهای آلبوم مجازمان را انجام داده ایم . اسم یکی از قطعات این آلبوم “پازل” است که قطعه ای ۶و۸ است و همین نام را نیز برای آلبوم در نظر گرفته بودیم . اما طبق قوانین ارشاد به این اسم مجوز نخواهند داد .

فکر کنم چون پازل کلمه ای فارسی نیست این اتفاق افتاده است .

دقیقا .

برویم سراغ محسن یگانه و حباب . از استارت آشنایی تان با محسن یگانه بگو .

استارت آشنایی مان ، ریمیکس نباشی بود . من و مهران عباسی به صورت مشترک این کار را انجام دادیم . این کار جواب خیلی خوبی گرفت . البته بگویم قبلش هم قرار بود چند تراک را در آلبوم محسن با او همکاری داشته باشیم ولی به هر حال این ریمیکس انرژی ما را دو چندان کرد چون حس های ما به همدیگر خیلی نزدیک بود .

جدا از تمام این مسائل ، محسن اخلاق بسیار خوبی دارد و این موضوع کار کردن با او را راحت می کند . اصلا متوهن نیست و یک خواننده ی بسیار مردمی و دوست داشتنی است و کار کردن با او به نظر من خیلی خوب است .

و البته محسن هم تنظیم شاه تراک آلبومش را به شما سپرد .

دقیقا .

تنظیم این قطعه هم خیلی خوب از آب درآمد .

تنظیم را ما انجام دادیم . البته محسن همیشه در پروسه آلبوم حضور داشت مخصوصا در اورتورها . به صورت دسته جمعی و گروهی کار می کردیم . در مورد آن تنظیم باید بگویم سبک کارهای لایتی که ما انجام می دهیم ، بیشتر به صورت چیل اوت انجام داده می شود که اتفاقا من و آرین بهاری این سبک را خیلی دوست داریم . البته نوع ترانه و ملودی “بیت آخر” همچنین فضا و تنظیمی را می طلبید . حتی در ترکیه که سازها زنده ضبط می شدند ، همان افرادی که در حال ضبط بودند ، فضای تنظیم برایشان خیلی جالب بود .

از طرفی متفاوت کار کردن یک بحث مهم است و نیاز به ریسک کردن دارد . اما ما سعی می کنیم در این متفاوت کار کردن ، متعادل باشیم و پا را فراتر از حد معمول نگذاریم . باید در چارچوب سلیقه ی پاپیولار مردمی و قوانین خودمان کار کنیم .

ایده ی بکر استفاده از دودُک در سازبندی این قطعه از چه کسی بود ؟

ایده از محسن یگانه بود .

 بجز “بیت آخر” کدام قطعه را در حباب دوست داری ؟

تراک “نمیشه” را دوست دارم . نه امشب که هرشب که حالم خرابه …

تنظیم مهران عباسی را در این قطعه چطور دیدی ؟

تنظیم مهران خیلی خوب و ایده آل و مدرن بود . به شخصه تنظیمش را دوست داشتم .

امسال هم در “یه هفته به عید” و “ریمیکس دوسِت دارم” مجددا با محسن یگانه همکاری داشتید .

بعد از بحث آلبوم ، انرژی خوبی بین بچه ها رد و بدل شد که به نظر من بدون این انرژی هیچ کاری فایده ای ندارد . به دلیل همان انرژی خوب و مثبت ، بعد از گذشت فاصله ی زمانی کمی از انتشار آلبوم ، بلافاصله استارت چند کار را زدیم که دو قطعه از آنها منتشر شدند و کارهای دیگری هستند که به زودی آنها را نیز خواهید شنید . اما استارت کار با “ریمیکس دوسِت دارم” زده شد و بعد از آن هم نوبت به “یه هفته به عید” رسید .

و در “یه هفته به عید” هم همان فضای “بیت آخر” را دوباره تجربه کردید .

بله . استارت این کار از “بیت آخر” زده شد و در “یه هفته به عید” هم همین فضا را مجددا تجربه کردیم .

زمان زیادی برای تنظیم “یه هفته به عید” نداشتید ولی از پس آن هم خوب برآمدید .

بله دقیقا . باید بلافاصله این آهنگ را تنظیم می کردیم . امیدوارم نظر مردم هم همین باشد و از این قطعه خوششان آمده باشد .

و در مورد قطعات دیگری که با محسن یگانه همکاری داشته اید ؟

کار لایتی است ولی اجازه بده کار نهایی بشود تا بهتر در موردش صحبت کنیم .

با مرتضی پاشایی هم همکاری دارید ؟

مرتضی از دوستان قدیمی من است و از قدیم علاوه بر چارچوب کاری با هم دوست بودیم . در مورد همکاری در بخش تنظیم هم خیلی صحبتها با هم کرده ایم اما مشخص نیست این اتفاق چه زمانی رخ دهد .

 برگردیم به آلبوم خودتان . امسال منتشر خواهد شد ؟

در این فکر هستیم که آلبوم اواسط امسال منتشر شود . ما تلاشمان را می کنیم . برای بیشتر به چشم آمدن آلبوم هم از هفته پیش استارت پخش تک تراک هایمان را زده ایم و “من میدونم” و “میرم” را تاکنون به صورت اینترنتی پخش کرده ایم .

با چه افرادی همکاری دارید ؟

ملودی ها تماما کار پازل باند است . بجز یک قطعه به نام “اشتباهی” که نیمی از ملودی اش متعلق به دوست خوبم نوید جمهور است . ترانه اش هم سروده ی نوید است . ملودی یک قطعه هم متعلق به پازل و مرتضی پاشایی است به نام”دوسش دارم” که البته قبلا پخش شده است .

تمام تنظیم ها کار پازل باند هستند و اکثر ترانه ها را علی بحرینی سروده است .

 

کار گروهی در ایران معمولا جواب نمی دهد و پس از مدتی گروههای موسیقی از هم می پاشند . این اتفاق برای علی رهبری و آرین بهاری اتفاق خواهد افتاد ؟

حرفت کاملا درست است . البته این را بگویم که ما یک گروه تنظیم داریم و چون گروه چند خواننده ندارد ، من ثبات بیشتری در گروه می بینم . بجز این قضیه ، پازل باند همه چیز من است . اگر این چارچوب گروهی نبود ، ما نمی توانستیم تعداد کار بالا منتشر کنیم  و انرژی کارها هم در این حد نبود و کارها اینگونه صدا نمی کرد. به همین خاطر حالا که همه چیز خوب پیش می رود ، فکر نمی کنم دلیلی داشته باشیم که بخواهیم از هم جدا شویم . امیدوارم همیشه همین گونه باشد .

در آلبومهایی که پارسال منتشر شدند بجز حباب ، کدام آلبوم را پسندیدی ؟

صددرصد عاشقانه های احسان خواجه امیری .

و کدام تراک ؟

صددرصد احساس آرامش .

 سوال خاص دیگری ندارم . نظرت را در مورد این اسامی بگو .

کوشان حداد : کیک و بیس

سیروان خسروی : موسیقی الکترونیک

شهاب اکبری : شخصیت بسیار آرام

علی ثابت : حرفه ای

آرین بهاری : بهترین دوست

مهران عباسی : اف ال استودیو

محسن یگانه : بهترین خواننده پاپ ایران

محسن چاوشی : خیلی با احساس

منبع: سایت  خبری تحلیلی موسیقی پارس

بخش نظرات

  1. mahtab گفت:

    وای مرررررررررررررررررررررررسی عالی بود من عاشق پازل باندم ممنون بابت تدوین این بیوگرافی بوووووووووووووووووس

  2. الهه گفت:

    ببخشید گروه پازل باند خواننده ی مجاز هستند ؟اهنگاشون مجازه ؟

تبلیغات

کانال تلگرام شیرازسانگاز آخرین آهنگ ها بهره مند شوید...

تبلیغات

کانال تلگرام شیراز سانگ