تبلیغات

در تاریخ 21 فوریه 2013 توسط
1-gpi-zc1
برای خواندن متن کامل به ادامه مطلب بروید

موسیقی پارس – علیرضا کاظم زاده :  ۴-۵ سال پیش بود که آهنگهای “تمنا” و “خسته شدم” به نام رضا صادقی در موسیقی کشور دست به دست می شدند ! خیلی ها با رضا صادقی اشتباهش می گرفتند .

پاییز ۱۳۸۸ بود که از هر ماشینی که از کنارت می گذشت ، فقط یک ترجیع بند آشنا شنیده میشد ” عشق من باش ، جون من باش ، نذاری یه روز این دلو تنهاش … “

مدت زیادی طول نکشید که اسمش دهان به دهان چرخید و شد پدیده ی موسیقی پاپ سال ۸۸ . عشق من باش هم در پایان سال با رای اکثریت اهالی موسیقی بهترین قطعه ی سال نام گرفت . خیلی ها با ترانه ی ” ای جان ” او را می شناسند .

سید بهنام صفوی خواننده جوان و خوش صدای پاپ تا به امروز دو آلبوم در بازار موسیقی منتشر کرده است . عشق من باش در پاییز ۸۸ و آرامش در بهار ۹۱ . در یک روز پاییزی پای صحبتهایش نشستیم .

آرامش تابستان امسال منتشر شد . این آلبوم توانست به شناخته تر شدن بهنام صفوی کمک کند ؟

قطعا آرامش به من کمک زیادی کرد . هم به شناخته تر شدن خود من ، هم به جا افتادن سبک کاری من . خوشبختانه چند آهنگ آلبوم هم به نظر خودم خیلی همه گیر شدند مثل خود قطعه آرامش . در واقع دوست داشتم فضای جدیدی را متفاوت با فضای آلبوم عشق من باش تجربه کنم که فکر می کنم این اتفاق برای من افتاد .

قبول داری که تکرار موفقیت تراک عشق من باش برای بهنام صفوی سخت شده است ؟

ببین من فکر می کنم هر خواننده ای در کارهایش ممکن است یک سری کارهای هیت داشته باشد که قدرت هیت شدنشان خیلی بیشتر از کارهای دیگرش باشد . فکر می کنم این طبیعت موسیقی است . عشق من باش هم آهنگی بود که در زمان خودش و در ژانر خودش جزء کارهای خیلی هیت بود . من دوست داشتم اگر قرار است کار دیگری از من قرار باشد بین مردم محبوب شود ، کاری باشد متفاوت با عشق من باش .

پس دنبال عشق من باش شماره ۲ نبودی ؟

نه . دنبال عشق من باش شماره ۲ نبودم . به هر حال این کار تولید شده بود و خیلی کارهای دیگر هم از رویش کپی شد . به نظر خودم عشق من باش در ژانر خودش برای من کفایت می کرد . ولی در آلبوم جدیدم  برنامه هایی دارم که آلبوم را خیلی متفاوت تر می کند و خیلی به آن خوش بین هستم .

آلبوم جدیدت در چه مرحله ای است ؟ با چه افرادی همکاری می کنی ؟

در مرحله پیش تولید و انتخاب ترانه هستم . به احتمال خیلی زیاد با دوستان خوبم که در آلبوم قبل هم حضور داشتند ، همکاری دارم از جمله سیروان خسروی . سعی کردم پکیج کاری ام را حفظ کنم .

در مورد همین گروه بندی ها برخی از خوانندگان و اهالی موسیقی اعتراض دارند . مثلا به گروه بهنام صفوی ، سیروان و زانیار خسروی و شهاب رمضان ایراد می گیرند که چرا همیشه با هم همکاری دارند .

ببین به نظر من وقتی کار گروهی انجام می دهی و از نتیجه کارت هم راضی هستی ، نیازی نیست که به کلیت گروه دست زد . حالا شاید با افراد دیگر و جدیدتر هم کار انجام بدهی ولی نیازی نیست ساختار کلی را عوض کنی . من که تا به حال از نتیجه کارهایم راضی بوده ام .

چرا بهنام صفوی اینقدر بی حاشیه است ؟ این بی حاشیه بودن باعث کمتر دیده شدنت می شود .

من سعی می کنم کار خودم را انجام بدهم و در واقع به خاطر بیشتر دیده شدن خودم را وارد حاشیه نکنم .

بزرگترین حاشیه ای که در این ۲-۳ سال داشتی ، مشکلی بود که با زانیار پیدا کردی .

اون قضیه بیشتر یک سوءتفاهم بود و مشکل جدی ای نبود . خدا رو شکر حل شد و الان هیچ مشکلی با هم نداریم .

روزهای اولی که وارد دنیای موسیقی شده بودی ، تشابه صدایت با رضا صادقی بهنام صفوی را متهم به تقلید کرد . به نظرت کسی می تواند با تقلید از یک خواننده ی بنام در دنیای موسیقی به جایی برسد ؟

تقلید اصولا چیز بدی نیست . تقلید کردن و الگو برداشتن با هم تفاوت دارند . این موضوع می تواند استارت و شروع یک راه برای یک خواننده باشد که بعدا باعث شکوفا شدنش می شود . من فکر می کنم همه تقلید می کنند ! بعضی ها از کارهای خارج از ایران تقلید می کنند که عموم مردم به اصل کارها دسترسی ندارند متوجه این موضوع نمی شوند ولی هستند افرادی که به اصل ماجرا پی می برند که این کارها از کجا الگو برداری می شوند . یک عده از خواننده ها هم از نمونه های داخلی تقلید می کنند . اساسا در کار موسیقی و یا هر کار دیگری در ابتدای راه به یک الگو نیاز داری ولی در ادامه راه ویژگی ها و خلاقیت و افکار خود فرد قطعا اضافه می شوند و یک شاخه ی جدا می شود . ولی تقلید صرف یا همان کپی برداری اصلا کار خوبی نیست . فرد با کپی برداری کامل از سبک و کار و … به هیچ جایی نمی رسد .

اجراهای زنده ی خیلی خوبی داشتی .

من باید از مهدی فردی رهبر ارکسترم تشکر کنم که خیلی خوشحالم که با هم همکاری داریم . مهدی یکی از موزیسین ها و نوازنده های خیلی خوب کشور است که الان حدود یک سال و نیم است که با هم همکاری مشترک داریم . کنسرت های زیادی با هم گذاشتیم . بعد از ماه صفر هم تور کنسرتهایمان استارت می خورد . انشاا… برنامه های زیادی در تهران و سراسر کشور خواهیم داشت . از بهمن تور کنسرتهایم از استان خوزستان شروع می شود . در ماهشهر و اهواز و آبادان کنسرت خواهیم داشت . جزئیات کنسرتها را به محض قطعی شدن مجوز به اطلاع دوستداران موسیقی خواهم رساند .

برنامه ای برای همخوانی با خواننده ای بجز شهاب رمضان داری ؟

شهاب از دوستان بسیار خوب من است . در واقع بعضی کارها را دوست داشتم با صدایی بخوانم که دوستش دارم و همکاری ها با شهاب شکل گرفت . در ادامه راه حرفه ای ام منتظر هستم ببینم فرصت برایم چگونه پیش خواهد آمد . در مواقع مناسب شاید این کار را انجام دادم . فعلا تصمیم خاصی برای این کار ندارم و مشغول کار بر روی آلبوم خودم هستم .

باز هم سراغ تنظیم ارکسترال مانند قطعه ی “پشیمونم” می روی ؟

امکانش هست . این تجربه را خیلی دوست داشتم .

از نتیجه کار راضی بودی ؟

بالطبع این قطعه کار عام پسندی نبود و کار خاص پسندی بود . ولی خیلی از شنونده های عادی موسیقی هم این آهنگ را دوست داشتند و از آن استقبال کردند .

این روزها سه آلبوم حباب ، عاشقانه ها و جاده رویاها در ژانر پاپ منتشر شده اند . با کدام آلبوم بهتر ارتباط برقرار کردی ؟

هر سه آلبوم آلبومهایی خوبی بودند .

جاده رویاها چطور بود ؟ مشکلی نداشت ؟

نه مشکلی نداشت . آلبوم سیروان را مدتها پیش گوش داده بودم . جاده رویاها یکدست و یکپارچه و خیلی قوی است . شاید بعضی ها بخاطر تراک های تکراری به سیروان خرده بگیرند ولی به نظر من خیلی خوب بود و ترتیب قطعات نیز مناسب بودند .

حباب و عاشقانه ها چطور ؟

آن آلبومها هم آلبومهای خوبی بودند مخصوصا آهنگ دوسِت دارم محسن یگانه که من خودم دوستش داشتم .

کدام تراک های آلبوم عاشقانه ها رو دوست داشتی ؟

تراکی که سیروان تنظیم کرده بود ( احساس آرامش ) و قطعه ی دریا .

 منبع : اختصاصی موسیقی پارس

برچسب های نوشته

تبلیغات

کانال تلگرام شیرازسانگاز آخرین آهنگ ها بهره مند شوید...

تبلیغات

کانال تلگرام شیراز سانگ