تبلیغات

در تاریخ 22 مارس 2013 توسط
ssss-gpi-zc1
برای دیدن تمام متن به ادامه مطلب بروید

موسیقی پارس – علیرضا کاظم زاده: نیمه دوم سال ۹۱ به رقابت پنهان و آشکار ستاره های موسیقی پاپ بدل شد. خوانندگانی چون محسن یگانه، احسان خواجه امیری، سیروان خسروی، محسن چاوشی، رضا یزدانی و محمد علیزاده در کمتر از ۶ ماه آلبوم های خود را منتشر کردند. حال نگاهی کوتاه می اندازیم به این آثار منتشر شده:

حباب – محسن یگانه :

پس از انتظار دو ساله ی هواداران محسن یگانه سرانجام “حباب” 30 مهر ماه ۹۱ راهی بازار موسیقی پاپ شد . با توجه به موفقیت خیره کننده ی رگ خواب و البته نفسهای بی هدف ، کار محسن یگانه در حباب بسیار سخت شده بود و همین امرشاید یکی از دلایلی باشد که وی در انتشار حباب وسواس زیادی از خود نشان داد . وی مدتی هم به ترکیه سفر کرد و با نوازندگان مطرح این کشور برای ۳ قطعه از آلبوم حباب همکاری داشت، سازهایی که به قطعات “بیت آخر” و “کی جای من اومد” کمک قابل توجهی کردند . آهنگسازی و ترانه سرایی تمام قطعات را محسن یگانه به مانند دو آلبوم قبلی اش خودش انجام داده بود و باز هم یک قطعه ی کاور را در چیدمان آلبوم خود قرار داده بود و به مانند گذشته نام قطعه ی اصلی این کار را ذکر کرده بود و بعدها گفت که کاور کردن این قطعه با گرفتن رضایت کتبی از آهنگساز آن انجام شده است . شهاب اکبری و علی ثابت مانند گذشته در کنار محسن یگانه بودند، اما این بار چهره ای جدید کنار این خواننده جوان قرار گرفته بود، مهران عباسی به نوعی برگ برنده این جوان بود که بازخورد خوبی هم از این اتفاق گرفت.

در بین قطعات این آلبوم دو قطعه ی ۸/۶ قرار داشتند که هیت ترین قطعات این آلبوم شدند ؛ “دوسِت دارم” و “هوایی شدی” تجریه ی بد “من تورو کم دارم” را از ذهن هواداران این خواننده پاک کردند . “نمیشه” و “کی جای من اومد” و “بیت آخر” نیز از قطعاتی بودند که قابل توجه هواداران وی و کارشناسان موسیقی قرار گرفت . نکته جالب این است که تنظیم قطعه ی “بیت آخر” بر عهده ی علی رهبری و آرین بهاری بود که به خوبی از پس آن برآمدند . “حباب” محسن یگانه در کنار ۲-۳ آلبوم دیگر کاندیداهای کسب عنوان بهترین آلبوم سال هستند .

 نکته ی جالب در مورد این آلبوم نقد شدن آن تنها ۴ روز پس از انتشار در یک از روزنامه های زرد بود که تأثیری درعدم موفقیت این آلبوم نداشت.

عاشقانه ها – احسان خواجه امیری :

انتشار چهارمین آلبوم مجاز احسان خواجه امیری در فاصله ی کمی نسبت به آلبوم حباب محسن یگانه ، هر دو آلبوم را تحت تاثیر یکدیگر قرار داد . رقابتی که البته در کنار رفاقت دو خواننده پیش رفت و مشکل ساز نشد . احسان در آلبوم قبلی اش یعنی “یه خاطره از فردا” نتوانسته بود نظر مثبت اهالی موسیقی را جلب کند، به همین دلیل در این آلبوم سراغ علیرضا افکاری و روزبه بمانی رفت تا بتواند خاطره ی شیرین “نابرده رنج” را تکرار کند . ترکیبی که انصافاً جواب داد و در کنار تنظیم های هومن نامداری و سیروان خسروی منجر به پدید آمدن قطعاتی مانند “احساس آرامش” ، “کجایی” ، “لحظه” و “خوشبختی” شد . عاشقانه های احسان خواجه امیری توانست تا حدودی خاطره ی آلبوم سلام آخر را برای دوستداران وی زنده کند و خاطره تلخ “یه خاطره از فردا” را از ذهن آنان پاک کند .

 احسان خواجه امیری اگر مانند این آلبوم حساسیت بیشتری نسبت به کارهایش داشته باشد می تواند مدت زمان بیشتری در سطح اول موسیقی کشور فعالیت کند.

امیر طبری – زیر بارون ۲

زمانی که “زیر بارون” را با سهراب پاکزاد منتشر کرد اهالی موسیقی را امیدوار به ظهور یک گروه خوب موسیقی کردند اما خیلی زود از هم جدا شدند و “زیر بارون ۲” اولین آلبوم مستقل امیر طبری بود که توزیع نا مناسب آن هم در زمانی نامناسب (یک هفته قبل از محرم) ضربه شدیدی به آلبوم وارد کرد.

بیشتر کارها به صورت الکترونیک تنظیم شده اند و حضور میثم مروستی، زانیار و سیروان خسروی کمک شایانی به موفقیت این آلبوم کرد.

سیروان خسروی – جاده رویاها :

سومین آلبوم مجاز مرد نامبروان تنظیم موسیقی پاپ آذر ماه منتشر شد . آلبومی که پس از یک سال ممنوع الفعالیت بودن وی به دلیل اخبار کذب یک خبرگزاری ، به بازار موسیقی عرضه می شد . در جاده رویاها تنظیم قطعات حرف اول را می زند .

تنظیم قطعات به موسیقی روز دنیا به شدت نزدیک است و سرآلبومی این آلبوم یعنی “نه نرو” نیز سال گذشته حتی یک هفته در چارت رادیو هلند در رتبه ی اول قرار داشت . ۴ قطعه از ۱۱ قطعه ی این آلبوم قبل از انتشار آلبوم به صورت اینترنتی پخش شده بودند . البته پس از انتشار آلبوم نیز حاشیه ها دست از سر وی برنداشتند . “نه نرو” ، “اگه تو مال من نیستی” ، “بارون پاییزی” و “بی قرار” از قطعات محبوب این آلبوم به شمار می آیند . برخلاف بقیه ی خوانندگان موسیقی پاپ که اغلب تمام کار آهنگسازی آلبومهایشان را خودشان انجام می دهند آهنگسازی این آلبوم بر عهده ی چهره هایی همچون سیروان خسروی ، شهاب رمضان ، زانیار خسروی ، امید جامع ، نیما رمضان ، مهدی یراحی و آرمیتا فهیمی بود.

همچنین لو رفتن آلبوم یک روز قبل انتشار حاشیه های بیشتری نصیب این آلبوم کرد.

محمد علیزاده – دلت با منه :

تابستان ۸۹ بود که آلبوم فوق العاده زیبای محمد علیزاده به نام “سورپرایز” به دلایل نامشخص سر از سایتهای دانلود موزیک درآورد . اتفاقی که با توجه به قوی بودن پکیج آلبوم به شدت به این خواننده ضرر رساند . اما وی دست از کار نکشید و استارت آلبوم بعدی اش را زد . در این بین تیتراژهایی همچون “خدا باهام بهم زده” ، “شهر باران” ، “حالمو زیبا کن” ، “سراب” و … باعث شدند که نام محمد علیزاده بر سر زبانها بماند . اولین اجرای زنده ی محمد علیزاده در جشنواره موسیقی فجر امسال به شدت مورد توجه قرار گرفت . پس از این کنسرت “دلت با منه” سرانجام منتشر شد . آلبومی که آهنگسازی قطعات آن برعهده ی محمد علیزاده است و میلاد ترابی ، فرشاد حسامی ، شهاب اکبری و آرتین زمانی وی را در بخش تنظیم کمک کرده اند . با توجه به اینکه این آلبوم به تازگی منتشر شده است به صراحت نمی توان در مورد موفقیت آن ابراز عقیده کرد اما در همین چند روز قطعات “سرزنش” ، ” دلت با منه” و “شهر باران” مورد توجه قرار گرفته اند .

فرکانس – احسان حق شناس :

خودش می گوید برای آلبومش ۲۰۰ میلیون خرج کرده است و در کمپانی ۲۰هرتز آمریکا تمام کارهای این آلبوم انجام شده اند. بدون شک ضعیف ترین بخش آلبوم به عقیده کارشناسان موسیقی صدای خواننده است که هیچ بار فنی ای ندارد، در صورتی که حضور افرادی چون فرید احمدی، امیر یگانه، امیر طبری و شهاب رمضان هم نتوانست به موفقیت این آلبوم کمکی کند ولی شاید ارتباط نزدیک با بعضی خبرگزاری ها بتواند این آلبوم را چند هفته ای سر زبان ها نگه دارد.

کاور متفاوت و حضور برخی افراد شناخته شده موسیقی پاپ از معدود نکات مثبت این آلبوم است.

رضا یزدانی – خاطرات مبهم :

رضا یزدانی در این آلبوم برای آهنگسازی و تنظیم سراغ کارن همایونفر رفته است. آهنگسازی و تنظیم قطعات بدون شک بالاتر از سطح فعلی موسیقی ایران است که این را می توان به نوعی خودنمایی کارن همایونفر در عرصه موسیقی کشور دانست که عموم مردم بیشتر وی را با موسیقی متن می شناسند. بلاتکلیف ، گرامافون و شک میکنم از قطعات محبوب این آلبوم هستند .

با توجه به ژانر کاری خاص این خواننده باید بیشتر آلبومش را شنید تا بتوان در مورد آن اظهار نظر قطعی کرد اما بدون شک یکی از فنی ترین آلبوم های امسال موسیقی پاپ ایران بود.

محسن چاوشی – من خود آن سیزدهم :

سرانجام طلسم ۵ ساله ی “من خو آن سیزدهم” شکست و مخاطبان این خواننده توانستند این آلبوم را در دستان خود ببینند . محسن چاوشی در این آلبوم سراغ اشعار کلاسیک ایرانی رفته است و آلبومی با ایده ای بکر را به بازار عرضه کرده است .

 تنظیم سرآلبومی بر عهده ی امیر جمالفرد است که تنظیمی جدید است که البته خیلی خوب از آب درآمده است . کوشان حداد به مانند گذشته در کنار محسن چاوشی قرار دارد و دو قطعه را تنظیم کرده است . تنظیم های وی به شدت نظر اهالی موسیقی را جلب کرده است، شهاب اکبری نیز بار اصلی تنظیم این آلبوم را با ۴ قطعه به دوش می کشد . تا قبل از این آلبوم شهاب اکبری از طرف گروهی از اهالی موسیقی متهم به تکراری شدن کارهایش شده بود ؛ البته ناگفته نماند که این اظهار نظر در مورد شهاب اکبری قضاوتی نادرست و از روی بی انصافی بود، اما به هر حال شهاب اکبری در این آلبوم خط بطلانی بر تمام این حرفها کشید و بار دیگر قدرت خود را در موسیقی به رخ کشید .

 در این آلبوم خود محسن چاوشی نیز دو قطعه را تنظیم کرده است . زمان زیادی از انتشار این آلبوم نمی گذرد اما شنیده ها حاکی از این است که این آلبوم وارد مرحله ی تیراژ دوم شده است . تاکنون “غلط کردم غلط” ، “کو به کو” و “ستمگر” از قطعات محبوب این آلبوم بوده اند .

بعد از این آلبوم نیز چند اثر دیگر نیز وارد بازار موسیقی شد که با توجه به اینکه زمان زیادی از انتشار نمی گذرد اظهار نظر راجع به این آلبوم ها کمی زود است.

منبع : سایت خبری تحلیلی موسیقی پارس

بخش نظرات

  1. علیرضا خالصی گفت:

    مگر مرض دارین؟ اولش نوشتین دانلود آهنگ ولی وقتی وارد سایت میشیم اثری از دانلود نیست.
    اگر برای مردمی که وقتشون تلف میشه آبروی خودتونو نگهدارید

تبلیغات

کانال تلگرام شیرازسانگاز آخرین آهنگ ها بهره مند شوید...

تبلیغات

کانال تلگرام شیراز سانگ